Toprak Doğal'dan %100 Doğal Dağ Çileği Reçeli
Hikayemiz

BEREKETLİ TOPRAKLARDAN BUGÜNE
Geçmişten günümüze insanoğlunun hikayesi, binlerce yıl önce bereketli Mezopotamya ve Anadolu topraklarında değişti. Toprağın verdiği ilk mahsülü hasat eden, ilk buğday tanesini sofraya koyan insan, böylece günümüze kadar sürecek kültürümüzün zenginliğine zenginlik, çeşitliliğine çeşitlilik kattı.

ATALARIN DOĞAL MİRASI
Geleneksel üretim metodu ve coğrafi kaynak arasındaki sıkı bağı oluşturan bu lezzet kültürünü ata tohumu kullanarak sofralarımıza ulaştıran yetiştiriciler hala bulunmakta. Ancak yaşadığımız dönemde bu lezzetler farkedilmeden sanayileşmeyle birlikte unutulmaya yüz tutuyor.

Toprak Doğal, Türkiye’nin dört bir tarafını diyar diyar gezip, tıpkı bir anne özeniyle, yöresine özel geleneksel tatları ve bu lezzet kültürünü tüm doğallıyla yaşatmayı amaçlıyor. Geçmişten gelen gelenekleri sürdürürken, bugünün deneyimiyle en hijyenik koşullarda sizlere ulaşmasını sağlıyor.

KOKUSUYLA SİZİ ALIP GÖTÜREN LEZZETLER
Başlangıcı geçmişin derinliklerinde bulunan ilk hasadın heyecanı gibi, Toprak Doğal da aynı heyecanı ve hevesi duyarak, güvenle sofranıza koyabileceğiniz kokusuyla tadıyla sizi alıp götüren en doğal lezzetleri sunuyor.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.